Gyvūnų inkstų ligos

Kad suprati ligos esmę pirmiausiai noriu pabrėžti ką sveiki inkstai veikia mūsų gyvūnų organizme.

Inkstai atlieka organizmui svarbias funkcijas: gamina šlapimą – su šlapimu iš organizmo pašalinamos nuodingos medžiagos, vandens bei druskų perteklius; reguliuoja kraujo spaudimą; padeda išsaugoti sveikus ir stiprius kaulus; gamina hormoną eritropoetiną, kuris skatina raudonųjų kraujo kûnelių (eritrocitų) gamybą ir taip apsaugo organizmą nuo mažakraujystės.


Letinės inkstų ligos kas tai?

Lėtinės inkstų ligos (LIL) tai progresuojantis ir negrįžtamas procesas, kurio priežastis inktų funkcijų praradimas. Išskiriamos IV stadijos. Kuomet šeimininkas kreipiasi dėl vemiančio, liūdno, išsekusio gyvūno- dažniausiai nustatoma III ar net IV stadija. Mat klinikiniai požymiai atsiranda, kuomet inkstų funkcija sutrinka 70 proc. Esant tokiai būklei yra labai sunku sugrąžinti gyvūną į pilnavertį gyvenimą. Todėl visiems gyvūnams virš 5 metų profilaktiškai pasitikrinti sveikatą rekomenduojame bent 1-ą kartą metuose. Atlikti tyrimai rodo, kad net 35 proc. vyresnių kačių serga LIL. Lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas gali bûti diagnozuotas labai įvairaus amžiaus pacientams. Jei pastebėjote, kad augintinis daugiau geria vandens, daugiau šlapinasi, sumažėjo apetitas ar netenko svorio- laukti nerekomenduojame. LIL yra diagnozuojamas remiantis tyrimais. Tam atliekamas biocheminis kraujo tyrimas, šlapimo tyrimas ir inkstų echoskopija. Visi tyrimai atliekami paeiliui ir tam, kad įvertinti būklės sudėtingumą bei parinkti tinkamiausią palaikomąjį gydymą.

Laiku nustačius LIL ir taikant tinkamą terapiją galima prailginti ir pagerinti gyvūno gyvenimo trukmę. Norime pabrėžti tai nėra liga nuo kurios pasveikstama, tai liga su kuria reikia gyventi ir rūpintis savo augintiniu visą jo gyvenimą. Nusilpus inkstų funkcijai organizmas nuodijasi savo medžiagų apykaitos produktais, todėl pagrindinė užduotis yra sureaguliuoti organizmo veiklą. Todėl atsižvelgiant į tyrimų rodmenis vienas medžiagas reikia padėt pašalinti, o kitomis papildyti organizmą išlaikant balansą. Svarbu nuolat stebėti gyvūną. Priklausomai nuo esamos būklės yra skiriamas palaikomasis gydymas. Jei augintinis neturi apetito – vartojami apetito stimuliatoriai. Jei gyvūną pykina- vaistai nuo pykinimo. Jei nusilpęs kraujas- stipriname. Kiekvienu atvėju parenkama individualiai

Kaip tinkamai pasiruošti gyvūną profilaktiniams tyrimas?

Jei planuojate atlikti savo gyvūnui profilaktinius tyrimus. Gyvūnas turi buti bent 24val negavęs fizinio krūvio. Geriausia tyrimus atlikti ryte gyvūnui neėdus. Šlapimas turi būti tiriamas 5 valandų laikotarpyje. Tyrimo rezultatai priklauso nuo to kaip kruopščiai buvo renkamas šlapimo mėginys.

Mano gyvūnui diagnozuotas LIL, kaip keisis mūsų gyvenimas?

Visų pima paskiriamas dietinis pašaras. Jis ypatingas tuo jog sudėtyje yra mažas fosforo ir baltymų kiekis lyginant su tipiškais suaugusių augintinių ėdalais. Taip pat yra pamažintas natrio kiekis ir jis praturtintas omega 3 riebalų rūgstimi. Kačių inkstų dietose įprastai yra šiek tiek padidintas kalio kiekis. Pašaruose yra padidintas kaloringumas, siekiant kompensuoti galimą mažesnį ėdalo sunaudojimą kiekis. Kalbant apie omega 3 riebalų rūgštis prie LIL svarbiausia EPA, todėl rekomenduojame duoti ją papildomai. Inkstų funkcijai stiprinti galimas ir homeopatinių vaistų naudojimas

Kokius pokyčius mano augintinio organizme turi sureaguliuoti veterinarijo gydytojas sergant LIL?

Būtina kontroliuoti hipertenziją- kaujospūdį, nes inkstų nepakankamumo sukelta hipertenzija gali sukelti pakitimus širdyje, tinklainės pažeidimus ir gilesnius inkstų pažeidimus.

Proteinurija yra negatyvus prognozės rodiklis sergant Lėtinėm inkstų ligom, taigi reikia sumažinti proteinuriją ir sulėtinti ligos progresiją tuo pačiu pagerinant išgyvenimo laiką. Baltymo kiekis priklauso nuo šlapimo tūrio. Baltymai yra reabsorbuojami inkstų kanalėliuose. Jie reabsorbuojami labai lėtai, todėl baltymo kiekis šlapime atspindi inkstų kanalėlių būklę.

Fosforas ir kalcis -šių mikroelementu kiekio kontroliavimas. Kai sutrinka inkstū funkcija, kalcio kraujyje mažëja (hipokalcemija), o fosforo daugėja (hiperfosfatemija). Fosforas jungiasi su kalciu ir sudaro netirpų junginį, kuris nusėda širdies raumenyje, kraujagyslëse ir pažeidžia jų funkciją. Sutrikusią pusiausvyrą organizme atkuria paraskydinių liaukų gaminamas parathormonas (PTH), skatinantis kalcio išsiskyrimà iš kaulų. Todėl būtina fosfatų kontrolė. Esant reikalui naudojami fosfatų surišėjai, kaip aliuminio hidroksidas, aliuminio karbonatas, kalcio karbonatas ir kalcio acetatas it kt.

Kalio koncentracijos kraujyje stebėsena. Gali vystytis po Hipo arba Hiperkalemija , priklausomai nuo organizmo būklės. Hipokalemija pasireiškia maždaug 20% kačių su LIL ir kartais pasireiškia šunims. Dažniausiai ji pasireiškia bendru silpnumu. Svarbu atsiminti, kad kalio kiekio sumažėjimas serume pastebimas vėliau, kai kalio sumažėja visame organizme.