Šunų kriptorchizmas

2018-10-18

Kriptorchizmas yra paveldimas ir su lytimi susijęs autosominis recesyvinis požymis pas šunis. Tai terminas, apibūdinantis vienos arba abiejų sėklidžių buvimą ne joms fiziologiškai būdingoje vietoje. Didesnis kriptorchizmo dažnis yra pas grynaveislius ir giminingus įvairių veislių šunis. Didelis kriptorchizmo paplitimas nustatytas linijose [VADASose] giminingai veistų koker spanielių ir miniatiūrinių šnaucerių. Aukštas dažnis kitų įgimtų trūkumų pastebimas pas kriptorchinius šunis įskaitant kirkšnines bei bambos išvaržas, girnelės išnirimus bei varpos problemas. Užlaikytose sėklidėse taip pat turi polinkį vystytis navikiniai dariniai. Navikų pavojus užlaikytose sėklidėse nustatytas nuo 9 iki 14 didesnis negu sėklidėse, kurios yra nusileidusios į kapšelį. Dažniausiai pasitaiko Sertoli ląstelių augliai ir seminomos.
Vienpusis kriptorchas gyvūnas gali produkuoti spermą, o abipusis patinas kriptorchas paprastai neprodukuoja spermos ir yra nevaisingas. Sėklidės kapšelyje turi būti 4-5 laipsniais vėsesnės negu kūno temperatūra kad produkuotų normalią spermą. Net jei vienpusiai kriptorchai gamina normalios kokybės spermą dėl aukštos kūno temperatūros pilvo ertmėje neigiamo poveikio jie negali apvaisinti pateles in astrus. Kriptorchizmas taip pat neveikia testosterono gamybos. Dėl to daugelis kriptorchų rodo lytinį potraukį ir gali pasiekti erekciją. Užlaikytos sėklidės yra mažesnės ir pažiūrėjus histologiškai diametras sėklinių vamzdelių yra sumažėjęs iki 60 % lyginant su sėklidėm, esančiom kapšelyje.
Didesnis kriptorchizmo paplitimas nustatytas pas mažas veisles lyginant su didelėmis veislėmis. Nustatytas dažnis pas šunis svyruoja nuo 1,2 iki 10 %. Pagrindinės dešimt veislių, kurioms pasireiškia didesnis kriptorchizmo dažnis yra: Toy pudeliai, Špicai, Jorkšyro terjerai, Miniatiūriniai taksai, Cairn terjerai, Čichuachua, Maltese, Bokseriai, Pekinai ir Anglų buldogai.

Diagnozė

Kapšelio ir kirkšninės srities vizualinė apžiūra ir kruopšti palpacija pirštais yra naudinga. Tačiau kapšelio riebalai ir kirkšnies limfiniai mazgai gali būti sumaišyti su užlaikytom sėklidėm. Pilvines sėklides yra sudėtinga paluoti ar vizualiai apžiūrėti.Todėl reikalingas tyrimas echoskopu. Yra rekomenduojama naudoti Žmogaus Chorioninio Gonadotropino (ŽCG) ar Gonadotropiną atpalaiduojančio hormono (GAH) stimuliacijos testą norint išmatuoti testosterono padidėjimą.

Gydymas

Kriptorchizmui gydyti galime rinktis arba kastraciją arba abiejų sėklidžių pašalinimą. Kaip ankščiau aptarta, manoma, kad šunims kriptorchizmas yra paveldimas ir toks šuo negali būti naudojamas veisimui. Taip pat yra padidėjusi rizika Sertoli ląstelių auglių atsiradimo pilvinėse sėklidėse. Nors ir retai pasitaiko, bet sėklinis latakas gali susisukti su pilvinėm sėklidėm ir tai gali sukelti pilvinį skausmą ar kitas komplikacijas. Chirurginis metodas kriptorchinių sėklidžių radimo ir pašalinimo priklauso nuo sėklidžių vietos. Užsilaikusios sėklidės gali būti pašalintos laparoskopiniu būdu.
Orchiopeksija arba chirurginis užsilaikiusių sėklidžių patalpinimas į kapšelį yra nerekomenduojamas, nors tai galėtų būti sėkmingai atlikta. Kawakami pateikė nėštumo rezultatus kalių veistų su šunimis po šios procedūros. Laipsniškas spermos kokybės pagerėjimas buvo pastebėtas ir 3 iš 11 kalių buvo apvaisintos. Tačiau šunys kriptorchai negali būti rodomi Amerikos Kennel klubo pasirodymuose ir gydymas orchiopeksija laikomas apgaudinėjimu.

Straipsnio autorius Veterinarijos gydytojas Paulius Morkūnas.

Pasidalink: