Piometra

2022-01-30

Piometra – tai labai pavojingas nekastruotų kalyčių ir kačių susirgimas, kuomet gimdoje susikaupia pūliai. Pokyčiai atsiranda ne tik gimdoje, bet ir gyvybiškai svarbiuose organuose inkstuose, kadangi pūliai, kurie kaupiasi gimdoje išskiria toksinus. Organizmas bando per inkstus pašalinti pavojingas medžiagas, tačiau galiausiai sukyla ir inkstų parametrai, vanduo nepasisavinamas, atsiranda dehidratacija ( skysčių netekimas). Laiku pastebėjus ligą, mažėja rizika augintinio gyvybei, todėl pastebėję panašius simptomus nedelsiant vežkite gyvūną į veterinarijos kliniką. 

Kodėl kalytės suserga piometra?

Per rują dėl hormoninių pokyčių į gimdą gali patekti patologinių bakterijų, tokių kaip E. coli, kurios yra natūralioje išmatų mikrofloroje. Fiziologiškai organizmas pritaikytas pasiruošti apvaisinimui, todėl per atsivėrusį gimdos kaklelį gali patekti ir gausybė bakterijų iš aplinkos. Po rujos gimdos kaklelis užsiveria, o bakterijos ima daugintis gimdos viduje. 

Simptomai

Dažniausiai simptomai pasireiškia 1-2mėn po rujos. Požymiai priklauso nuo to, kiek skysčių yra susikaupę, ar atviras gimdos kaklelis, nuo kalės amžiaus ir bendros būklės. 

 

  • Jei gimdos kaklelis atsivėręs, pastebimos balkšvai rausvos, nemalonaus kvapo išskyros iš makšties, kalytė intensyviai laižosi lytinius organus. Sunkiau pastebėti simptomus, kai kaklelis užsivėręs, kadangi pūliai kaupiasi viduje ir į išorę nepatenka. Pastebimas pilvo apimties padidėjimas;
  • Padidėjęs vandens lakimas, šlapinimasis;
  • Maisto atsisakymas;
  • Vangumas, apatija;
  • Pabalusios gleivinės;
  •  20% kalyčių pakyla temperatūra.

 

Diagnostika

Neretai šią ligą galima diagnozuoti ir iš anamnezės, tačiau jei gimdos kaklelis būna užsivėręs, arba norime įsitikinti diagnoze, atliekame echoskopinį arba/ir rentgeninį tyrimą.  Taip pat dėl vidaus organų būklės ir uždegimo atliekami išplėstiniai kraujo tyrimai gyvūno būklei ir prognozei įvertinti. 

Gydymas

Diagnozavus piometrą pirmas gydymo pasirinkimas yra operacija- gimdos bei kiaušidžių pašalinimas. Ši operacija atliekama stabilizavus gyvūno būklę, po operacijos skiriamas ilgas antibiotikų kursas. Labai retais atvejais kergimo tikslais savininkai nenori kastruoti kalytės, tačiau gydymas antibiotikais gali būti neefektyvus, o paskui pūliai gimdoje gali atsikartoti po kiekvienos rujos. Medikamentinis gydymas taikomas tik jaunoms kalytėms, kurias žadama kergti ir suprantant, kad vaistai gali turėti šalutinių efektų augintiniui. 

Pasidalink: