Netikras nėštumas

2018-10-18

Netikras nėštumas, taip pat žinomas kaip iliuzinis nėštumas ar pseudo-nėštumas, yra šunų ir rečiau kačių būklė, kuri pasireiškia nesterilizuotoms patelėms (nepriklausomai nuo to ar jos buvo sukergtos, ar ne) pasireiškiant kai kuriems arba visiems tipiškiems nėštumo požymiams, kuomet jos tikrai yra nevaikingos. Gali pasireikšti pieno liaukų vystymasis (su pieno gamyba arba be jo), bet nesusilaukiama palikuonių.
Simptomai paprastai pasireiškia maždaug 1 ar 2 mėnesių po rujos pabaigos. Gyvūnams, kuriems pasireiškė netikras nėštumas po rujos, vėliau, kitų ciklų metu, tokia būklė gali kartotis arba ne.
Netikras nėštumas yra gana dažna būklė ir gali būti kiek paini ir sudėtinga tiek gyvūnų augintojams, tiek veisėjams. Nors kai kurie sumanūs gyvūnų savininkai arba veisėjai gali nustatyti teisingą būklę savo gyvūnui: ar patelė nėščia, nėra nėščia arba pseudo-nėščia, kiti visuomet turi pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju, jei manoma, kad patelė gali būti vaikinga.
Apsilankymas pas veterinarą padės užtikrinti, kad vaikinga patelė yra pakankamai sveika, jog nėštumas gerai vystytųsi ir kad bet kokios galimos komplikacijos būtų kuo ankščiau pastebėtos. Tai taip pat užtikrins, kad jūs būtumėte tinkamai informuoti kaip teisingai rūpintis tiek patele, tiek palikuonimis nėštumo metu ir kai jie gims.
Kokie yra tipiniai gyvūnų nėštumo požymiai?
Nėščioms patelėms paprastai pradeda didėti pilvo apimtis ir jos priauga svorio, tačiau tai gali pasireikšti ir esant pseudo-nėštumui.
Kai kurie gyvūnai, gali blogai jaustis ryte, gali pasireikšti vėmimas / pykinimas / apetito neturėjimas, nors apetitas gali padidėti siekiant aprūpinti organizmą pakankamu maistinių medžiagų kiekiu dėl augančio energijos poreikio reikiamo besivystantiems palikuonims.
Gali pasireikšti toks elgesys, kuomet ieškoma patogiausios ir šilčiausios vietos guoliui, kuriame gali ilsėtis. Vaikinga patelė yra meilesnė.
Gali sumažėti aktyvumo lygis arba gyvūnas yra būna mažiau linkęs žaisti / bėgioti. Tai yra pastebėta nėščioms patelėms, taip pat šie požymiai gali būti klaidingai palaikyti depresija.
Kačių nėštumas vidutiniškai trunka 66 dienas, diapazone nuo 62 iki 69 dienų. Kačių vadoje gali būti nuo vieno kačiuko iki 4 ar 7 kačiukų.
Šunų nėštumas vidutiniškai trunka 64 dienas, diapazone nuo 58 iki 65 dienų. Šunų vadoje gali būti nuo vieno šuniuko mažesnėse veislėse pvz Čihuahua, iki 15 šuniukų kai kuriose didesnėse veislėse pvz. Labradorų.
Kas lemia netikrą nėštumą?
Nesterilizuotos patelės nuolat yra veikiamos įvairių hormonų, įskaitant estrogenus (moteriškos lyties hormonus), progesteronus (nėštumo hormonus) ir prolaktiną (pieno gamybą stimuliuojantis hormonas), kurie visi atlieka svarbų vaidmenį atpažįstant ir palaikant nėštumą.
Tiksli pseudo-nėštumo priežastis nėra žinoma, tačiau manoma, kad pagrindinė priežastis yra hormonų disbalansas (daugiausia turi įtakos padidėjęs progesterono ir prolaktino kiekis).
Po rujos, patelių kiaušidės natūraliai gamina daugiau šių hormonų, kad gimda ir kūnas būtų pasirengę nėštumui tuo atveju, jei įvyks apvaisinimas. Jei nėštumas gimdoje yra atpažįstamas (jei yra embrionai) hormonai ir toliau bus gaminami, siekiant išlaikyti nėštumą. Jei embrionų nėra (patelė nėra nėščia), progesterono ir prolaktino koncentracijos lygis palaipsniui mažėja, o estrogenų po truputį kyla ruošiantis kitam rujos ciklui.
Manau, kad mano augintiniui pasireiškė netikras nėštumas- kas dabar?
Tikslią diagnozę ar patelė nėščia ar pseudo-nėščia gali nustatyti veterinarijos gydytojas.
Kuomet veterinaras surinks detalią informaciją apie jūsų augintinio sveikatą, reikės atlikti diagnostines procedūras, kurios atliekamos įprastos apžiūros metu: matuojama temperatūra, pulsas, kvėpavimo dažnis, įvertinama dantenų spalva, bendra kūno būklė, o taip pat gali prireikti papildomų diagnostinių tyrimų, tokių kaip kraujo tyrimas ar šlapimo analizė. Tai atliekama, kad būtų galima paneigti kitas galimas ligas, kurios gali būti jūsų šuns netikro nėštumo priežastis (išsivysčiusi infekcija, ar auglys, sekretuojantis hormonus).
Jei manoma, kad jūsų gyvūnas laukiasi palikuonių veterinarijos gydytojui gali prireikti atlikti pilvo ertmės echoskopiją. Atliekant echoskopiją nėštumas gali būti pastebimas nuo maždaug nuo 3 savaitės po apvaisinimo, yra galimybė įvertinti kiek vaisių yra gimdoje, jų širdies darbą (tokiu būdu galima apžiūrėti ar visi vaisiai yra gyvi, ar jie gerai jaučiasi). Taip pat galima įvertinti patelės pilvo organus, tame tarpe ir kiaušides bei gimdą.

Netikras nėštumas yra greitai diagnozuojamas, kadangi neaptinkama vaisių gimdoje. Tokiu atveju veterinaras gali atlikti papildomų diagnostinių tyrimų (kraujo biocheminis įvertinimas) norint išsiaiškinti, kodėl jūsų gyvūnui pasireiškė netikro nėštumo požymiai.
Ar netikras nėštumas gali sukelti kokių nors pavojų ar turėti žalingą poveikį?
Jei veterinarijos gydytojas neaptinka jokios patologinės būklės, lemiančios atsiradusius simptomus, įprastai tuomet nereikia jokių drastiškų intervencijų. Paprasti būdai, kaip draudimas laižyti spenelius ar šiltų kompresų dėjimas ant pieno liaukų, net duodamo pašaro kiekio sumažinimas, gali padėti sumažinti pieno gamybą.
Tačiau, jei patologinis procesas yra nustatomas kaip pagrindinė problemos priežastis tuomet gali prireikti intervencinių procedūrų (pvz kiaušidžių ir gimdą pašalinimo, vadinamo sterilizacija).
Jei jūsų augintinis serga ar fiziškai blogai jaučiasi ir jei bet kokie elgsenos pokyčiai yra pakankamai stiprūs, kad keltų susirūpinimą, tada gali prireikti medicininio gydymo pvz. antibiotikais, vaistais nuo uždegimo, raminančiais vaistais arba diuretikais. Hormonų terapijos retai kada prireikia.
Daugumai šunų pagerės ir jie grįš į normalią būseną per dvi-tris savaites nuo simptomų atsiradimo. Jei jūsų augintinį reikia sterilizuoti, tuomet geriausia tai atlikti kai išnyksta visi netikro nėštumo simptomai, kitu atveju procedūrą veterinarijos gydytojas gali nuspręsti atidėt.
Ar yra kas nors ką aš galiu padaryti, kad išvengčiau netikro nėštumo savo augintiniui?
Nors netikras nėštumas nėra gyvybei pavojinga būklė (kol jis nepasireiškia dėl ligos), patelių ankstyva sterilizacija ne tik užtikrins, kad ši būklė daugiau nesikartotų, tačiau taip pat sumažins riziką kitų reprodukcinės sistemos potencialiai pavojingų gyvybei ligų tikimybę ateityje, pavyzdžiui piometrito (gimdos uždegimo).
Be to, yra įrodyta, kad ankstyva patelių sterilizacija sumažina pieno liaukos vėžio ir reprodukcinių sutrikimų riziką, ir taip pat tokiu būdu bus išvengta nepageidaujamo nėštumo.

Straipsnio autorius Veterinarijos gydytojas Paulius Morkūnas.

Pasidalink: