Kas yra girnelės išnirimas arba mediciniškai tariant liuksacija

2021-06-01

Kelio girnelė paprastai yra lokalizuota šlaunikaulio apatiniame gale esančiame griovelyje per vidurį, šiek tiek aukščiau kelio sąnario.

„Terminas liuksacija reiškia išeinantis iš savo vietos”.

Terminas „liuksacija“ reiškia „ne vietoje“ arba „išniręs“. Todėl liuksuojanti girnelė yra kelio girnelė, kuri juda iš įprastos vietos. Augintinių savininkai gali tai pastebėti šuniui bėgimo arba ėjimo metu praleidžiant vieną, kitą žingsnį arba pamatyti, kaip šuo laksto trimis kojomis nuolatos. Tačiau po kiek laiko augintinis vėl sugrįžta ant visų keturių ir trepsena lyg nieko nebūtų nutikę.

Kelio girnelė lokalizuota po sausgysle kuri ir yra vadinama kelio girnelės sausgysle. Ši sausgyslė yra prisitvirtinusi prie šlaunikaulio keturgalvio raumeninių struktūrų o kita jos dalis prisitvirtinusi prie blauzdikaulio viršutinės priekinės dalies kuri yra vadinama crista tibia. Kai šlaunikaulio raumenys susitraukia, jėga perduodama per girnelės sausgyslę i blauzdikaulio prisitvirtinimo vietą, kas ir nulemia sklandų kelio sąnario judėjimą. Judesio metu girnelė juda aukštyn ir žemyn šlaunikaulio grioveliu ir užtikrina kelio sąnario stabilumą neleisdama kelio girnelės sausgyslei prarasti savo taisyklingos judesio trajektorijos.

„Dauguma žaislinių ir mažų veislių šunų turi įgimtą kelio girnelės liuksaciją”

Ar liuksuojanti girnelė gali būti išgydoma?

Kelio girnelės chirurginis gydymas turi būti taikomas jeigu gyvūnas kelis kart dienoje ar dažniau patiria šlubavimo simptomatiką arba atsiranda antriniai kelio sąnario pažeidimai dėl kelio girnelės išnirimo. Pirmo laipsnio kelio girnelės išnirimas dažniausiai nėra operuotinas, tačiau antro – ketvirto laipsnio – operuotini. Chirurginis gydymas susideda iš trijų žingsnių:

  • Kelio girnelės sausgysles blauzdikaulio prisitvirtinimo vieta yra perkeliama į anatominę teisingą poziciją.
  • Šlaunikaulio griovelis išgilinamas tam, kad kelio girnelė iš jo neišnirtų.
  • Sąnarinė kelio kapsulė ir fascija suveržiama tam, kad kelio girnelė tvirčiau įsistatytų į taisyklingą pozicija ir nebejudėtų iš anatominės taisyklingos vietos.

Retais atvejais gali būti įstatomas implantas sąnariniuose paviršiuose kuris užtikrina, kad kelio girnelė neišnirtų.

Pooperacinis periodas dažnais atvejais labai greitas, bet vidutiniškai trunka nuo vieno iki dviejų mėnesių. Su tinkama priežiūra, pooperacinio skausmo malšinimu ir atitinkamomis funkcinėmis mankštomis defektas pašalinamas šimtu procentu ir dažniausiai neturi grįžtamųjų reiškinių.

Pasidalink: