Erkių sukeliamos ligos

2021-03-24

Erkių sukeliamos ligos yra pavojingos ne tik žmonėms, bet ir mūsų mylimiems augintiniams. Kai nutirpsta sniegas ir oro temperatūra pasiekia +1 C, po žiemos pabudusios erkės aktyviai pradeda ieškoti maisto šaltinio. Šiais metais atšiauri žiema tikrai leido atsipalaiduoti, tačiau artėjant pavasariui skatiname išsirinkti tinkamą priemonę nuo erkių, kadangi atšilus orams neretas pacientas atvykta dėl erkių pernešamų ligų sukeltų negalavimų. 

Kokios priemonės efektyviai veikia nuo erkių? 

Rinkoje galime rasti daug preparatų skirtų apsaugai nuo erkių. Reikėtų nepamiršti, jog kiekvienas gyvūnas yra individualus, todėl ir preparatas paskiriamas būtent pagal Jūsų augintinio savybes. Kiekvienam šeimininkui patogus vartojimas skamba skirtingai- vieni lašina lašiukus, kitiems patogiau suduoti paskanintą tabletę ar uždėti ilgai veikiantį antkaklį. Atvykite į artimiausią kliniką ir pagal Jūsų augintinio svorį, veislę ir individualias savybes parinksime tinkamiausią preparatą ir parodysime kaip reikėtų jį aplikuoti. 

BABEZIOZĖ

Tai dažniausiai šunims nustatoma erkių pernešama liga. Šią ligą sukelia parazitinis Babesia genties pirmuonis, kurį platina kraujasiurbės erkės. Inkubacinis periodas po erkės įsisiurbimo vidutiniškai trunka 10-12 dienų. Pirmuonis ardo raudonąsias kraujo ląsteles (eritrocitus). Ląstelei, kurioje dalijasi suplyšus, pirmuonis išsilaisvina ir keliauja į nepažeistą ląstelę. Toks eritrocitų irimas sukelia stiprią anemiją, todėl tinkamai nebepernešamas audiniams deguonis. Gyvūnai, susirgę babezioze, lieka nešiotojais visam gyvenimui.

Klinikiniai simptomai: silpnumas, pasunkėjęs kvėpavimas, karščiavimas, apetito netekimas, troškulys, tamsiai rausvos spalvos šlapimas, blyškios gleivinės, galinės kūno dalies paralyžius.

Ne visada klinikiniai požymiai yra tipiniai, tad pastebėjus gyvūno neįprastą savijautą– nedelsiant  kreipkitės į veterinarijos gydytoją. 

ANAPLAZMOZĖ

Anaplazmozės sukėlėjas yra Anaplasma genties riketsijos. Kitaip nei babeziozė, ši liga gali pasireikšti per kelias dienas ar net savaites ir organizme pažeidžia granuliocitus. Nustatyta, kad anaplazmos sukelėjas į gyvūno kraujotaką patenka po 24-48 val. nuo erkės įsisiurbimo.

Klinikiniai simptomai: karščiavimas, vangumas, apatija, apetito praradimas, daugybinis sąnarių skausmingumas (poliartritas), limfinių mazgų padidėjimas, traukuliai.

ERLICHIOZĖ

Erlichiozę sukelia riketsijos (Erlichia ewingii), platinamos kraujasiurbių erkių. Erlichiozė įprastai pasireiškia kartu su babezioze. Klinikiniai simptomai pasireiškia per 8-20 dienų, per kurias patogenas pažeidžia baltąsias  kraujo ląsteles- monocitus. Parazitas su leukocitais migruoja į limfinius mazgus, blužnį, kepenis ir pažeidžia šiuos organus.

Klinikiniai požymiai: karščiavimas, vangumas, šlubavimas, traukuliai, vėmimas, galima pastebėti padidėjusį troškulį, akių-nosies pažeidimus.

LAIMO LIGA

Tai bakterinė liga, kuri pavojinga žmonėms, žinduoliams ir paukščiams. Gyvūnams po erkės įkandimo nebūna raudonos apskritos žymės kaip pas žmones, o ligos simptomai dažniausiai pasireiškia jauniems augintiniams per 1-2 mėnesius. 

Klinikiniai simptomai: sąnarių skausmas, šlubavimas, vangumas, svyruojanti kūno temperatūra.

 

Pastebėjus įtartiną gyvūno elgseną ir prastą savijautą būtina kaip galima ankščiau kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris apžiūrės Jūsų augintinį, atliks reikiamus tyrimus, bei paskirs būtiną gydymą.

Pasirūpinkite savo augintinių sveikata ir nepamirškite jau nuo dabar naudoti efektyvių preparatų nuo erkių. 

Registratūros telefono numeris +370 619 46265

 

Pasidalink: