Citologiniai tyrimai

2018-10-18

Veterinarijos klinika Kaune UAB RuminaVet atlieka gyvūnų citologinius tyrimus.

Citologija
Tai individualių ląstelių analizavimas, nustatant jų struktūrą, kilmę, funkcijas bei pakitimus. Citologai atlikę tyrimus veterinarijos gydytojui gali suteikti informaciją apie ląsteles Jūsų gyvūno organizme. Dažniausiai citologiniai tyrimai yra atliekami norint identifikuoti vėžines ląsteles, nustatyti ar auglys yra piktybinis ar ne. Tyrimo metu yra paimamas skysčio mėginys, tuomet objektiniai stikleliai yra paruošiami ir dažomi. Po to atliekama mikroskopinė analizė ir nustatomas esamų ląstelių tipas ar tipai.
Kada atliekami citologiniai tyrimai panaudojant aspiracijos (išsiurbimo) su plona adata metodą?
Aspiracija su plona adata (APA), dar vadinama biopsija su plona adata, yra dažniausiai naudojamas metodas citologijoje. Jis paprastai yra naudojamas norint nustatyti neaiškios kilmės darinius organizme. Tačiau jis taip pat gali būti naudojamas, norint įvertinti:
• vidaus organus, tokius kaip kepenys, plaučiai, limfiniai mazgai ar inkstai
• kūno skysčius, tokius kaip šlapimas ar jungiamasis skystis
• neįprastas skysčių sankaupas, paprastai aptinkamas krūtinėje, pilvo ertmėje, retkarčiais alink širdį.
Kaip ląstelės yra surenkamos panaudojant aspiracijos su plona adata metodą?

c1
APA technika yra labai paprasta: sterili adata yra prijungiama prie tuščio švirkšto, adata yra įvedama į audinį ir švirkšto stūmoklis yra traukiamas atgal tuo metu adatai esant audinyje. Tokiu būdu aspiruojamos ar traukiamos skysčio ląstelės iš tiriamos vietos į švirkštą.
Citologiniai mėginiai kartais yra surenkami echoskopinės analizės metu. Echoskopinis vaizdas padeda nustatyti vietą, kurią reikia ištirti ir veterinarijos gydytojas gali tiksliai pataikyti į tiriamą sritį prieš išsiurbiant mėginį.

Kas atliekama su surinktomis ląstelėmis?
Kuomet yra imamas kieto audinio bandinys, mažas kiekis tiriamosios medžiagos susirenka adatoje. Tiriamoji medžiaga nedelsiant atsargiai išstumiama ant švaraus objektinio stiklelio ir paskleidžiama plonu sluoksniu, greitai išdžiovinama mojuojant stiklelį. Paruošiamas ore išdžciovintas tepinėlis. Tuomet objektinis stiklelis yra dažomas su specialiais dažais ir analizuojamas mikroskopo pagalba.
Kuomet yra imamas skystas bandinys, ore išdžiovinti tepinėliai dažniausiai yra ruošiami tiesiogiai iš medžiagos, esančios švirkšte ir likęs skystis yra patalpinamas į mėgintuvėlius. Tuomet tepinėliai yra siunčiami į laboratoriją tolimesnei analizei. Jos metu paprastai yra matuojamas ląstelių ir baltymų kiekis skystyje, paruošiant atitinkamus objektinius stiklelius. Jei mėginys yra labai plonas ir vandeningas kartais jis gali būti koncentruojamas prieš ruošiant objektinius stiklelius, tuomet analizę galima atlikti didesniam skaičiui. Tuomet objektiniai stikleliai yra dažomi ir mikroskopuojami.
Ar reikia specialaus pasiruošimo prieš paimant mėginį?
Įprastam kūno auglių mėginių paėmimui nereikia jokio specialaus pasiruošimo, tik reikia atlikti paprastą odos dezinfekciją alkoholiu prieš imant mėginį. Tačiau, kuomet mėginiai yra imami iš vidaus organų ar reikia ištirti esamas bakterijas, reikia naudoti sterilią chirurginę įrangą mėginio paėmimo ir apdorojimo metu. Reikia nuskusti kailį, nuvalyti ir dezinfekuoti odą, dėvėti chirurgines pirštines ir t.y. pasiruošti kaip prieš chirurginę operaciją.
Ar atlikus citologinius tyrimus, panaudojant aspiracijos su plona adata metodą, visuomet nustatoma diagnozė?
Atlikus citologinius tyrimus, panaudojant aspiracijos su plona adata metodą, ne visuomet nustatoma diagnozę, tačiau tai atvejais, kai rezultatai nesuteikia tikslios diagnozės, jie, paprastai, duoda naudingos informacijos, kuri galiausiai padeda nustatyti galutinę diagnozę.

Koks yra kitas žingsnis po citologijos?
Kitas žingsnis, padedantis nustatyti diagnozę yra histologinis tyrimas. Jos metu yra atliekama vientiso audinio mikroskopinė analizė, chirurginiu būdu paimto iš gyvūno. Histologija yra orientuota į audinio sandarą ir analizuojama kaip ląstelės bei audiniai yra sudaryti, tokiu būdu yra nustatoma ar yra kokių normalios struktūros pakitimų.
Jei Jūsų gyvūnui chirurginiu būdu yra pašalinamas darinys, veterinarijos gydytojas gali Jums pasiūlyti išsiųsti audinio mėginį histologiniam ištyrimui.
Daugeliu atveju histologinė analizė suteikia galutinę diagnozę. Histologija gali būti reikalinga norint išsiaiškinti ar auglys buvo piktybinis ar ne, taip pat gali būti siūloma ją atlikti, norint patvirtinti citologinio tyrimo rezultatus.
Straipsnio autorius Veterinarijos gydytojas Paulius Morkūnas.
Plagijuoti be leidimo draudžiama.UAB RuminaVet

Pasidalink: