Kodėl šunys ėda išmatas

2021-01-27

Kai kurių rūšių gyvūnams, pavyzdžiui, triušiams, išmatų valgymas yra visiškai įprastas būdas gauti pagrindinių maistinių medžiagų. Keliais šunų gyvenimo etapais, tai irgi yra natūralus elgesys, pavyzdžiui, vaikingos patelės maždaug per pirmąsias tris savaites po gimimo laižo savo šuniukus, kad paragintų juos tuštintis ir išvalytų išmatas. Augant šuniukai domisi aplinka, viską uostinėja, tačiau būna ir tokių, kurie nori viską paragauti. Deja, suėdus kitų gyvūno išmatų  gali kilti sveikatos problemų, jei išmatos yra užterštos parazitais, virusais ar toksinais. Šiandien aptarsim šunų išmatų valgymo įpročius ir kaip jų atsisakyti.

Kodėl šunys ėda išmatas? 

Daugeliu atvejų šunys ėda savo ar kitų gyvūnų išmatas dėl tam tikro aplinkos streso ar elgesio veiksnių. 

– Nerimas: jei šeimininkas naudojasi bausme ar griežtais metodais už pasituštinimą namuose, šunys išsigąsta ir norėdami „paslėpti įkalčius“ suėda išmatas, tačiau už tokį elgesį lieka dar labiau nubausti, o tai tampa užburtu ciklu.

– Žmonėms išmatų kvapas nėra patrauklus, tačiau gyvūnams, tai kvepia patraukliai ir viliojančiai dėl pašare esančių skonio stipriklių. 

– Netinkamas atstumas tarp maisto ir palos: šunys, šeriami arti savo išmatų, gali susieti ryšį tarp maisto ir išmatų kvapų, todėl negalės jausti skirtumo.

Taip pat gali būti ir medicininių priežasčių, ypač jei šuo pradėjo ėsti išmatas jau suaugęs. Tokiu atveju reikėtu pasikonsultuoti su veterinaru.

-Parazitai. Žarnyno parazitams augant taip pat reikia maisto. Dėl to bręstant augintinis praranda daug maistinių medžiagų.

– Dėl tam tikrų ligų, tokių kaip diabetas ir skydliaukės problemos, jūsų šuo gali jaustis alkanas, net jei jis iš tikrųjų nėra alkanas.

– Malabsorbcija, kitaip tariant, organizmo negebėjimas pasisavinti tam tikrų medžiagų. Šuo gali ėsti išmatas pats bandydamas susigrąžinti nesuvirškintas maistines medžiagas. 

– Nepakankamas maitinimas. Suaugusiam šuniui reikėtų reguliariai duoti ėsti ir įsitikinti, kad dienos norma atitinka gyvūno svorį ir aktyvumą. 

Kaip užkirsti tam kelią?

Dažnu atvejų šis elgesys išnyks, kol šuniukas sulauks maždaug devynių mėnesių amžiaus. Tačiau yra keli būdai, kurie gali padėti išvengti išmatų ėdimo. Šuniui suduodamas preparatas, kurio galima nusipirkti veterinarijos klinikoje. Jis padaro išmatas ypač nepatrauklias, tačiau šis būdas apsaugo tik nuo savų išmatų ėdimo. Profilaktiškai šunims reguliariai reikėtų duoti tabletę nuo kirminų, nes labai padidėja rizika užsikrėsti vidaus parazitais. Taip pat reikėtų vengti ypač skonio stiprikliais praturtintų pašarų, nes net ir praėjus žarnyną jie skleidžia patrauklų kvapą. 

Bene geriausias būdas sustabdyti problemą yra mokymai ir aplinkos valdymo metodai: laikykite šuns gyvenamąjį plotą švarų, įskaitant ir kiemą. Kačių savininkai turėtų laikyti kraiko dėžę švarią arba nepasiekiamą šuniui. Prižiūrėkite savo šunį pasivaikščiojimų metu ir nedelsiant sudrausminkite jį pamačius „nusikaltimo vietoje“. Išmokinkite komandos „palik“. 

Šis nemalonus elgesys dažniausiai praeina iki metų amžiaus. Jei nerimaujate ar norite pasikonsultuoti su gydytoju, registruokitės telefonu +370 619 46265

Pasidalink: