Žarnyno problemos

2021-01-25

Kaip ir žmonėms, šunims taip pat reikia maitintis pagal subalansuotą mitybą. Tinkamai derindami vitaminus, mineralus, baltymus ir angliavandenius, mūsų šunys gali mėgautis tvirtesne imunine sistema, blizgesniu kailiu, prailgintu gyvenimu ir geresne jo kokybę. Nemažai  žmonių gali pagalvoti, kad savo šunis gali šerti bet kuo, siūlydami kaulus, stalo likučius ir kitus maisto produktus. Deja toks maistas gali sukelti rimtų virškinimo problemų.

Kokie būna virškinimo problemų simptomai?

Atsiranda vėmimas ar/ir viduriavimas, minkštos išmatos. Išmatos gali būti su gleivėmis, kraujo priemaišomis. Dažniausiai gyvūnai jaučia skausmą ir diskomfortą pilvo srityje, jis būna įtemptas. Atsiranda vidurių pūtimas, pilvo gurguliavimas. Dėl diskomforto pilve gyvūnas nebevalgo, kartais ir nelaka vandens, o tai dar labiau sudirgina žarnyną. Šunims sudavus kaulų neretai užkietėja viduriai. Bendrai gyvūnas tampa pasyvus, liūdnas, depresyvus, sumažėja jo aktyvumas. Tokios savijautos gyvūnai praranda apetitą. Apžvelkime, kokios dažniausiai priežastys gali sukelti šiuos simptomus. 

Svetimkūniai

Neretai į kliniką atvyksta gyvūnų, suėdusių nevalgomų daiktų. Šunys dažnai praryja kojines, vaikų žaislus ar tiesiog smulkius daiktus, kurie tuo metu atrodo patraukliai. Įtariant svetimkūnį atliekama rentgeno nuotrauka ir gastroskopija. Kraujo tyrimai deja neparodo tikslios diagnozės. Gydymo būdai būna du- jei svetimkūnis neseniai prarytas, gastroskopu (priseduotam gyvūnui) galima ištraukti iš skrandžio per stemplę. Šio prietaiso kameros pagalba apžiūrima skrandžio gleivinė, o jei matomas svetimkūnis, jį galima pašalinti su specifinėmis žnyplėmis. Dažniausiai skrandyje daiktai ilgai nebūna, o nukeliauja link žarnyno. Tokiu atveju gydymas tik chirurginis, kadangi svetimkūnis sukelia visišką nepraeinamumą. 

Toksiškas maistas

Tikriausiai visi esame girdėję, kad šunims griežtai negalima duoti šokolado. Tačiau yra ir daugiau produktų, kurie ypatingai kenkia gyvūno sveikatai: avokadai, razinos ir vynuogės, saldiklis ksilitolis, svogūnai ir česnakai, rūkyti mėsos gaminiai, alkoholis, makadamijų ir graikiški riešutai. Taip pat labai pavojinga šerti gyvūnus virtais kaulais. Jie ypač suraižo žarnyną, sukelia skausmą, spazmus ir galiausiai užkemša žarnyną.  

Alergijos

Atlikti tyrimai parodė, kad kai kurie ingredientai dažniau sukelia alergines reakcijas nei kiti. Dažniausių alergenų šunims sąraše yra: pieno produktai, vištiena, vištų kiaušiniai, kukurūzai, kviečiai ir soja. Katėms alergiją dažniausiai sukelia: pieno produktai, žuvis ir ėriena. Klaidinga manyti, kad katei galima duoti karvės pieno, kadangi katės netoleruoja laktozės.

Virusai

Kai kurie virusai, pavyzdžiui šunų Parvo ir Maro virusas gali sukelti sunkius žarnyno pakitimus. Mažesnė rizika susirgti skiepytiems šunims, todėl rekomenduojame reguliariai atlikti kasmetinius skiepus. 

Per greitas maisto pakeitimas

Kiekvienas naujas maistas į šuns ar katės mitybą įtraukiamas palaipsniui. Dažniausiai rekomenduojame palaipsniui pereiti prie naujojo maisto per 7-10 dienų. Pirmą dieną naujo maisto kiekis neturėtų viršyti 25% porcijos. Kasdien pridėkite šiek tiek pašaro, kad paskutiniąją dieną naujas pašaras sudarytų 100%.

Atsiradus vėmimui, apetito praradimui ar kitiems simptomams nedelsiant kreipkitės į veterinarijos kliniką. Gydytojas atlikus išsamius tyrimus paskirs tinkamą gydymą. Gyvūnas, kuris nenoriai ėda ir laka vandenį gali greitai sulysti ir netekti daug svarbių mikroelementų. Taip pat gali išsivystyti dehidratacija, dėl kurios skiriamos lašelinės. Svarbu nelaukti per ilgai, kadangi lėtines ligas yra daug sunkiau išgydyti. 

 

Pasidalink: