Kastracijos ypatumai

2021-01-17

PATELIŲ IR PATINŲ KASTRACIJA

Gyvūnų šeimininkai neretai įsigiję šuniuką ar katytė susiduria su keliais klausimais- ar reikėtų operuoti augintinį, kokie būtų kastracijos pliusai ir minusai, kada operuoti, jei jau apsisprendėme? Į šiuos klausimus gali būti ir ne vienas atsakymas. Šiandien aptarsime su kokiomis ligomis susiduria nekastruoti gyvūnai ir nuo kokio amžiaus visgi reikėtų operuoti. 

Pirmiausia susipažinkime su terminu. Augintinio kastracija – chirurginė operacija, kurios metu patinui pašalinamos sėklidės, o patelei išpjaunamos kiaušidės bei gimda. Terminas sterilizacija jau kurį laiką nebevartojamas, kadangi netiksliai apibūdina atliekamą operaciją. Sterilizacijos atveju perrišami latakai, o likę organai toliau gamina lytinius hormonus. Dėl šios priežasties toliau naudojamas terminas abiem lytims – kastracija.

Kalytės kastracija

Viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių operuoja kalytes yra ruja. Per šį laikotarpį neretai po langais būriuojasi patinai, o lauke gyvenančioms kalytėms kyla didelė rizika pastoti. Rujos metu išskiriamus feromonus patinai užuodžia net 2 kilometrų spinduliu! Taip į pasaulį atkeliauja daug nepageidaujamų šunyčių, kurių likimas, deja,  būna gana miglotas… Na, o jei Jūsų kalytė nepastojo, gamta turi savo išdaigų- netikras nėštumas! Kalytė suka guolį, neša į jį savo žaislus, rūpinasi jais. Netgi pieno liaukose susikaupia pieno! Tokia būklė gydoma vaistais, kadangi užsilaikęs pienas gali sukelti uždegimą.

Dar viena svari priežastis atlikti planinę operaciją- pūlingas gimdos uždegimas. Ši liga dar vadinama piometra, o jos gydymas tik chirurginis – šalinama gimda ir kiaušidės. Kadangi gyvūnas būna vyresnio amžiaus, kyla rizika dėl narkozės, o pooperacinis gijimas užtrunka ilgiau. Dar viena svarbi liga, kurią svarbu paminėti- onkologija. Moksliškai įrodyta, kad operuojant po pirmos rujos ženkliai sumažinama rizika atsirasti pieno liaukos navikams. 

Katės kastracija

Pasikeičia ir katės elgesys sulaukus lytinės brandos – ji nuolat kniaukia, raičiojasi ant nugaros, tampa dirgli, gali pradėti šlapintis namuose. Po apvaisinimo dažniausiai katės veda 4 kačiukus, tačiau gali atsivesti net iki 12 palikuonių. Kiaušidžių cistos, gimdos uždegimas ir pieno liaukos navikai atsiranda vyresniame amžiuje, o jų gydymas dažniausiai būna chirurginis.

Šuns kastracija 

Kai kuriems lytiškai subrendusiems šunims pasireškia nepageidautina elgsena– agresyvumas, konkurencija, lipimas ant kitų šunų ar žmonių. Dėl instinkto pabėgti pas pateles atsiranda rizika, kad tokių paieškų metu jį partrenks automobilis. Kol dominuojantis elgesys netapo įpročiu, yra didelė tikimybė, kad po kastracijos elgesio problemos susitvarkys. „Keliauninkai“, bėgantys iš namų pas pateles, irgi taps ramesni, nes jų nebedomins rujojančios kalės kvapas. 

Taip pat svarbu paminėti, kad išvengiame ne tik nemalonaus elgesio, bet ir apsaugome augintinį nuo  sėklidžių onkologijos, prostatos hiperplazijos ar cistų, perinealinių išvaržų bei perinealinių liaukų naviko rizikos. Neretai viena ar net abi sėklidės gali būti „užsilikusios“ pilvo ertmėje ar kirkšnies srityje, ir nenusileidusios į kapšelį.  Šunys gali sėkmingai daugintis turėdami tik vieną nusileidusią sėklidę, tačiau nenusileidusios sėklidės yra paveldimos, o tokie šunys neturėtų būti veisiami. Operacijos metu labai svarbu yra pašalinti abi sėklides, nes pilvo ertmėje esančios sėklidės net 14 kartų labiau linkusios į onkologiją.

Katino kastracija

Katinai ima žymėti teritoriją namuose, lauke kovoja dėl teritorijos su kitais katinų šeimos atstovais, o tokių kovų metu didėja traumų tikimybė ir yra lengvai pernešamos virusinės ligos. Taip pat kyla rizika dėl prostatos ligų bei sėklidžių onkologijos. 

Kada tinkamas metas kastruoti?

Rekomenduojame kalytes kastruoti po pirmos rujos pabaigos praėjus vidutiniškai 3 mėnesiams ir pasibaigus tariamam šuningumui, jei toks išsivystė. Dažniausiai kalytės būna 10-12mėn amžiaus. Patinus, priklausomai nuo veislės, patariama kastruoti sulaukus lytinės brandos. Patinai dažniausiai būna 6-10 mėnesių amžiaus. Reikėtų atkreipti dėmesį, jog didelių veislių šunys bręsta vėliau. Katinus rekomenduojama kastruoti nuo 6mėn. amžiaus, o kates, sulaukus 6-8 mėnesių.

Vis dėlto, kiekvienas gyvūnas yra skirtingas ir skiriasi jų brendimo laikotarpis. Žinoma, rekomenduojame kastruoti gyvūnus jaunesniame amžiuje, dėl operacijos rizikos, tačiau operuoti galima ir vyresnius gyvūnus.

 Jei iškyla bet kokių klausimų, susijusių su gyvūno sveikata, skambinkite telefonu   +370 619 46265, arba registruokitės internetinei konsultacijai www.ruminavet.lt

 

Pasidalink: